Отруєння підлітків: чи існує смертельний челендж у TikTok? Як вберегти дитину – поради психолога
Як батькам запобігти негативному впливу інтернету на дітей, як розпізнати тривожні симптоми у поведінці дитини і до кого у такому випадку звертатися?
Необхідно говорити з дітьми про небезпеку в мережі. Нагадати їм правила користування інтернетом і соцмережами. Зокрема, не спілкуватися з незнайомцями й не повторювати дії, які пропонуються в мережі.
«Небезпека в Інтернеті більша, ніж здається. Діти можуть не розуміти наслідків своїх дій, можуть вважати розвагою те, що призводить до катастрофічних наслідків»
Що радить психолог
Які діти найчастіше стають жертвами небезпечних ігор і челенджів у мережі?
- Найчастіше жертвами стають діти, які мають нестабільний емоційний стан, нестійку самооцінку, діють під впливом імпульсу. У групі ризику опиняються підлітки, які страждають на депресію. Поштовхом до депресії стають напружені стосунки з батьками, вчителями, однокласниками, нерозділене кохання, гіперконтроль, надмірне навчальне навантаження. А ще підлітковий вік може бути часом «пустелі самотності», або коли накривають емоції агресії, ейфорії, тривоги, нудьги і хочеться ризикованими самостійними рішеннями змінити буденне життя. У цей час батькам необхідно бути особливо уважними до емоцій і потреб дитини – підтримувати, чути її, щоб зрозуміти, що ж у неї на душі. Тоді вірогідність, що станеться трагедія, значно зменшиться.
Після трагічних подій, які нещодавно відбулися з підлітками, багато батьків розмовляли зі своїми дітьми. Важливо, щоб такі розмови відбувалися у теплому емоційному кліматі, у формі діалогу. Можна запитати дитину, яка поведінка, на її думку, може врятувати, коли підліток стикається з небезпечними іграми. Попросити дитину самостійно визначити, де був той момент, коли потрібно було зупинитися.
Як батькам запобігти негативному впливу соцмереж і інтернету на дітей?
- Якщо батьки самі постійно «зависають» у телефоні, їм буде складно пояснити дітям, чому вони їм забороняють робити так само. А ще у підлітковому віці авторитетність батьків різко знижується, бо відбувається природній процес сепарації. Тому впливати і пояснювати про ризики потрібно з раннього дитинства, а потім постійно підкріплювати, інакше авторитетами стануть блогери і куратори різних груп в інтернеті. Дитина має знати, що не все, що радять у мережі, потрібно сприймати на віру і робити. Говорити, що існує токсична інформація, яка може стати вбивчою при спробах її використати, повторити.
Необхідно формувати у дитини критичну дистанцію до медіа, вчити її критично мислити, щоб змогла відрізняти хороше від поганого, протистояти маніпуляціям. Організувати життя і дозвілля так, щоб дитина розвивала здібності, цікаво проводити час разом – це найкращий захист від занурення у онлайн середовище.
На сайті МОН можна знайти розділ «Безпека дітей в Інтернеті» для підвищення рівня обізнаності батьків.
Чи забороняти користуватися гаджетами?
- Забороняти гаджети марно. Це ілюзія безпеки, адже рано чи пізно дитина почне користуватися ними. Але взамін її потрібно навчити, як це зробити безпечно. Розповідайте дитині про ризики, які є у мережі. Але не чиніть тиск, не будьте категоричними. Найкращий спосіб донести свою думку дитині, це встановити з нею шанобливий діалог: сказати свою думку і з увагою, не критикуючи, вислухати її. Корисні поради щодо безпечного Інтернету ви можете знайти за хештегом #stop_sexтинг.
Встановіть батьківський контроль на всіх гаджетах, якими користується дитина через налаштування смартфону, у браузері або за допомогою програм Star Guard, Kidslox. Перевірте приватні налаштування у додатках, де вона проводить час (геолокація, особисті дані, хто може долучатися у друзі або писати дитині у чат). Варто обмежити спілкування в ігрових чатах з незнайомими людьми та не дозволяти дитині додавати незнайомців у друзі. Домовтеся з дитиною, що вона може робити у Інтернеті, а що – не може; скільки часу вона може проводити онлайн.
Чи варто перевіряти телефони і читати особисті переписки?
- На це запитання немає однозначної відповіді. Варіант зробити це таємно або примусити дитину показати історію браузера залишається, коли ситуація екстремальна. Але це крайній варіант. Тому що налагодити довірливі стосунки потім буде складно.
Фахівці говорять, що на початку цього року зросла кількість самогубств серед підлітків і юнацтва. На що звертати увагу батькам? Які тривожні симптоми мають насторожити?
- У 8 з 10 випадків потенційні суїциданти намагаються дати оточенню зрозуміти, що вони можуть наважитися на самогубство. Ознаки, за якими можна це визначити: розмови про смерть «Я збираюся померти», «Я не можу так далі жити»; натяки про свій намір «Я більше не буду ні для кого проблемою»; «Тобі більше не доведеться за мене хвилюватися»; жарти на тему самогубства; зацікавленість темою смерті; роздавання речей, які є особливо дорогими, упорядкування справ, наведення порядку у кімнаті. Може змінюватися харчова поведінка, сон, дитина стає неохайною, не робить уроки, пропускає заняття у школі.
Батьків має насторожити поведінка, яку вони не спостерігали раніше - відсторонененість від родини і друзів, пригніченість, байдужість, або, навпаки, надмірна активність, метушливість. Різкі, полярні зміни настрою, депресивність може підштовхнути підлітка до самогубства.
Куди звертатися, якщо ці симптоми виявили?
- Потрібно звернутися до компетентних фахівців, які допоможуть зрозуміти, що відбувається з дитиною. Наприклад, до психолога.
Діти мають можливість анонімно і конфіденційно отримати підтримку і пораду, а дорослі – проконсультуватися з психологами, юристами та соціальними працівниками, зателефонувавши на безкоштовну Національну дитячу гарячу лінію Громадської організації «Ла Страда-Україна» за номером 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (для дзвінків з мобільного).
Важливо не чекати, що проблема вирішиться сама, а діяти! Кожна година може стати вирішальною.
Як допомогти дитині, яка має суїцидальні наміри?
- Батькам та близьким налагодити теплі емоційні стосунки з дитиною, зрозуміти її важливі потреби і задовольняти їх. Давайте зрозуміти словами і вчинками, що для вас важливий настрій дитини. Говоріть: «Я завжди поруч, якщо потрібна допомога». Ви можете не знати, чому страждає дитина, але головне – дайте зрозуміти, що ви поруч.
Не ігноруйте загрози, про які говорить дитина, шанобливо і обережно налагоджуйте діалог, якщо помітили, що «щось не так». Скажіть: «Будь ласка, скажи, що з тобою відбувається. Для мене це дуже важливо», «Що тебе непокоїть?..», «Які у тебе справжні бажання і потреби?» Не відкладайте розмову на потім! Давайте дитині знати, що ви відкриті для будь-якої розмови, навіть неприємної. Запевніть її, що не будете сваритися і панікувати. Ваша любов і безумовне прийняття потрібні дитині, як повітря, щоб жити.
Довідка. TikTok - це соцмедійний застосунок, який з’явився у 2016 році. У ньому можна створювати і поширювати відео, проводити онлайн-трансляції. Соцмережа швидко набирає популярності в Україні.
Немає коментарів:
Дописати коментар